kwiecień 20

Novopacke pivo

Tym razem pora na czeski specjał jak w tytule … a w podtytule: Podkarkonossky special 😉

No i pierwszy rzut oka … no niemożliwe – Czeskie piwo ma więcej niż 5V … a konkretnie 6,3%. Owe cudo wyprodukował browar Nova Paka, znajdujący się na ulicy … hmm Pivovarskiej … w … hmmm Novej Pace. Aż looknę na mapy gdzie jest owa Nova Paka. No i znalazłem wraz ze zdjęciem owego browaru (50.489231, 15.521944) i widać że jest całkiem sporawy. Co więcej to chyba jedyny zakład w tej miejscowości 🙂 No i niedaleko jest sławetny Jicin więc mam wrażenie że 2 lata temu tam byłem, aczkolwiek nie przypominam sobie samej miejscowości.

Wracając do samego piwka. Mocno gazowane – cały czas jak je sączę to bąbelki ładnie idą z dna. Pianka też cały czas się trzyma. Smak – przede wszystkim cholernie mocno chmielone i czuć że ma powera. Kolorek ciemniejszy niż standard dla lagerów. A poza tym po prostu lager więc w sumie to się zastanawiam co ma z tym wspólnego napis o wyrobie tradycyjnym na etykiecie wg. mnie to „tradycja” to chyba coś więcej niż przemysłowe piwo i szczycenie się datą 1872 to przeginka. Co ciekawe na etykiecie doczytałem się że nawet nie kryją się chłopaki że do piwka dosypują cukier a nie słód oraz ważą z ekstraktów … i do kompletu śliczne E300 zwane witaminą C. Sama etykietka dosyć charakterystyczna dla czeskich browarów bo jakoś tak bardzo mi przypomina etykietkę Primatora czy innych czeskich specjałów.

Wizyta na stronie producenta http://www.novopackepivo.cz/produkty/ i widokiem piwa w plastikowej butelce zakończymy tą wizytę. Wstrzymam się także z oceną bo niesmak po plastikowym syfie zdecydowanie wpłynie na tą ocenę.

Ok – przełamałem się i przejrzałem stronę … i jakoś oczom nie wierzę że browar który pokazuje zdjęcia z XIX wieku, foty ze składowania ziarna, fermentatory, opisuje jak to sam słoduje ziarno, ma knajpę przybrowarną itd. robi piwo z plastiku. Po prostu inny świat i jak widać supermarketom każdy się sprzeda. Ech szkoda słów.

Tagi: ,
Copyright © 2009. All rights reserved.

Opublikowano 04/20/2009 przez Jerzy Mackiewicz in category "Piwka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.