listopad 7

Recenzja: Najlepsze Piwa Świata

Tym razem nie o piwie a opis książki o piwie…

Linki zewnętrzne: Lubimy Czytać, Empik

Na początek… kto z was potrafi z pamięci opisać czym charakteryzuje się gatunek np. Witbier, Eisbock lub Dunkel? 20 stron tej książki to tylko opisy samych gatunków piw… Potem już coraz lepiej bo autor wylicza najciekawsze piwa z danych krajów (wg. swojego uznania) + opis, charakterystyka itd. Piwa najbardziej przełomowe mają nawet 2-3 strony opisu wraz z legendami itd. To samo dla ciekawszych browarów… Na koniec melanż piwa i żarcia – co i jak, co z czym itd.

Co ciekawe autor nie wygłupia się w piwa korporacyjne a jedzie właśnie po tych najciekawszych i najbardziej wartościowych… Widać to mocno oglądając co dają w USA 🙂 Dla wielu piwa z tego kraju to obrzydliwe Eis Lagery zwane pospolicie sikami (bo jak inaczej nazwać słomkowe coś mające 2% alko i 0,33l objętości). Książka pokazuje, że jednak jest inaczej… Szkoda, że o piwach polskich mamy tylko … pół strony. Co prawda wymieniono tu Koźlaka Amberowego, Okocim nazwano wg. korporacji jako Carlsberg Polska 🙂 a grupa Żywiec to Kaper i Porter itd. Cała Europa Wschodnia to tylko dwie strony 🙁

Dla kogo? No ta książka to zdecydowanie rewelacyjny prezent dla osoby, która wyrosła już z piwa korporacyjnego i zaczyna się zastanawiać co tak naprawdę leży na półkach sklepów specjalistycznych z browarami. Setki butelek, kolorowe naklejki, przeróżne rozmiary flaszek? Kto się w tym łapie? Tą książkę moim zdaniem należy traktować właśnie jako taki indeks piw, browarów itd. Dodatkowo właśnie te szersze opisy nadają książce smaczek, który pozwala ją po prostu poczytać „ot tak sobie”. Nie tylko „książka teleadresowa” ale coś więcej.

Mi na pewno książka przyda się do prowadzenia bloga… Czasami ciężko mi ustalić pochodzenie danego piwa czy co to za gatunek – zwłaszcza gdy opis na butelce jest np. po Ukraińsku czy Niemiecku 🙂 Ta pozycja zdecydowanie ułatwia poruszanie się po świecie piw.

Podsumowując… jeśli masz znajomego napalonego na robienie piw czy próbowanie różnych piwnych smaków to właśnie znalazłeś idealny prezent na święta dla niego 🙂

Tagi:
Copyright © 2009. All rights reserved.

Opublikowano 11/07/2010 przez Jerzy Mackiewicz in category "Piwowarstwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.